ORGANISAATIO JA TOIMIKUNNAT

Liiton hallintoa hoitaa hallituksen alaisuudessa liiton toimisto. Toiminnanjohtaja vastaa toimiston toiminnasta ja valmistelee liiton eri toimielimien kokoukset sekä toimeenpanee niiden päätökset.

Puheenjohtaja
Palo- ja suojelupäällikkö
Mikko Parikka
mikko.parikka@storaenso.com
Puh. 040 767 8505

1. Varapuheenjohtaja
Palokunnan päällikkö
Markku Leinonen
markku.leinonen53@gmail.com
Puh. 040 526 0861

2. Varapuheenjohtaja
Palomestari
Reijo Houni
reijo.houni@outlook.com
Puh. 0400 776 642

Marko Pousi
Lauritsalan vpk
marko.pousi@gmail.com

Teollisuuspalopäällikkö
Erkka Länsimies
erkka.lansimies@storaenso.com

Palokunnan puheenjohtaja
Matti Hynninen
Karhulan VPK
hynninen.matti@gmail.com
Puh. 050 566 0507

Palopäällikkö
Arto Mäkelä
arto.makela@ekpelastuslaitos.fi

Turvallisuusasiantuntija
Kari Ritolahti
kari.ritolahti@gmail.com
Puh. 0405431148

Pelastuspäällikkö
Tero Vanhamaa
tero.vanhamaa@kympe.fi

Varajäsenet

Allan Granlund
Särkisalmen VPK
allan.granlund@pp.inet.fi

Palokunnan päällikkö
Pasi Hirvonen
psh@iki.fi

Palopäällikkö
Asko Rouhiainen

Maarit Taskula
Runni73@gmail.com

Puheenjohtaja
Maarit Taskula
runni73@gmail.com
Selänpään VPK


Varapuheenjohtaja/ koulutuksen yhteyshenkilö / pääemäntä
Leena Mustonen
mustonen.leena10@gmail.com
Lappeenrannan Palokuntanaiset ry

Sihteeri
Mari Kallio
maripylkko@hotmail.com
Tirilän VPK

Rahastonhoitaja
Eeva Sarasto
eeva.sarasto@gmail.com
Lauritsalan VPK

Pääemäntä
Leena Mustonen


Jäsen/Virkistys
Riina Mattila
riinaer.mattila@gmail.com
Valkealan – Jokelan VPK

Jäsen/Virkistys
Tiina Laihanen
tiina.laihanen@kouvolanvpk.com
Kouvolan VPK

Kanttiinivastaava
Anna Hjelm
hjelm.anna78@gmail.com
Siltakylän VPK


Jäsen
Satu Nisonen
satunisonen@luukku.com
Rutolan VPK

Puheenjohtaja
Palo-ja suojelupäällikkö
Mikko Parikka
mikko.parikka@storaenso.com
040 767 8505

Jäsenet
  
1. Varapuheenjohtaja
Palokunnan päällikkö  
Markku Leinonen  
markku.leinonen53@gmail.com
Puh.040 526 0861 

Toiminnanjohtaja 
Veli-Matti Aaltonen
veli-matti.aaltonen@kaspeli.fi
Puh. 044 366 0215

Liiton nuorisotyöohjaaja
Pousi Marko
puhelin 040 525 1886
marko.pousi@gmail.com

Liiton varanuorisotyöohjaaja
Väätäinen Sari
puhelin  040 517 7917
sari2.vaatainen@gmail.com

Kouvolan alue
Kontunen Raija
puhelin 040 833 4926
raija.kontunen@gmail.com

Imatran alue
Varaohjaaja
Pusenius Rauno
rauno.pusenius@pp.inet.fi

Lappeenrannan alue
Sillanpää Terhi
040 740 1181
terhi.sillanpaa@gmail.com

Kotkan alue
Jussila Sanna
sannajussila20@gmail.com

Veteraanitoimikunta valitaan vuonna 2023.
Yhteyshenkilö Reijo Vainikka

vainikkareijo@gmail.com

Jäsenet

Kaakkois-Suomen Pelastusalanliitossa on jäseniä yhteensä 93 yhdistystä, yritystä tai yhteisöä.

Hamina
Iitti
Imatra
Kotka
Kouvola
Lappeenranta
Lemi
Luumäki
Miehikkälä
Parikkala
Pyhtää
Rautjärvi
Savitaipale
Suomenniemi
Taipalsaari
Virolahti

Anjalan VPK
Armilan ja Kourulanmäen VPK
Elimäen VPK
Haminan VPK
Hurukselan VPK
Hytin VPK
Iitin VPK
Imatran VPK
Inkeroisten VPK
Jaalan VPK
Kaipiaisten VPK
Karhulan VPK
Klamilan ja ympäristön VPK
Kotkan VPK
Kouvolan VPK
Kuusankosken VPK
Kymin läntinen VPK
Lappeenrannan VPK
Lauritsalan VPK
Lemin VPK
Liikkalan VPK
Metsäkylän VPK
Nuijamaan VPK
Parikkalan VPK
Pioneerien VPK
Pyhtään VPK
Rautjärven VPK
Ravijoen VPK
Ruokolahden VPK
Rutolan VPK
Saaren VPK
Selänpään VPK
Siltakylän VPK
Simpeleen VPK
Särkisalmen VPK
Tainionkosken VPK
Taipalsaaren VPK
Tirilän VPK
Tiutisen VPK
Tuohikotin VPKTurkian VPK
Vainikkalan VPK
Valkealan-Jokelan VPK
Vehkalahden vapaaehtoinen keskuspalokunta
Virojoen VPK
Virolahden VPK
Vuolenkosken VPK
Ylämaan VPK

Coor Service Management
Kotkamills Oy
Dynea Finland Oy
Stora Enso Sunila Oy
Lantmännen Cerealia Oy
Recticel Oy
Stora Enso Publication Papers Oy LTD
Stora Enso Imatran tehtaat
Metsä Group
Ovako Bar Oy Ab
Metsäliitto Osuuskunta saha
LähiTapiola Kaakkois-Suomi

Imatran seudun Palopaällystokerho
Lpr yt-alueen Palopäällystökerho
Etelä-Karjalan Pelastushenkilöstö
Kaakkois-Suomen palokuntanaiset ry
Maavoimat/Utin jääkarirykmentti
Karjalan prikaati

Jäsenpalvelut

  • jäsenhintainen koulutus
  • jäsenalennus – 5% lähes kaikesta välittämästämme alan materiaalista
  • koulutusmateriaalin lainaus ja vuokraus

Järjestämme sopimuspalokunnille perus- ja täydennyskoulutusta.

Saat meiltä tietoa vakuutuksista.

Myös palkitseminen ansiomerkein kuuluu toimintaamme.